SW-584
Industrial 1 SFP & 4 Port Gigabit Ethernet Switch

Description
SFP & Industrial Gigabit Ethernet switch.
- Fast, low-cost, future-proof way to deploy long network segments. Connect to a wide variety of fibre optic and copper cable types for high-speed data connection over extended distances.
- Galvanically Isolated Ethernet Ports with automatic detection of data transmission speed: 10/100/1000 Mbps. Industrial temperature range of -40°C to +80°C (-40°F to 176°F) and dual input redundant power supply ensures reliable operation in demanding environments.
- Power terminal is removable with numbered pins for easy wiring. Power consumption is optimised based on the status of the link device. No software required. Ideal for factory floor, in vehicle and marine applications.
Key Features
- 1x SFP & 4x Gigabit Port Unmanaged Ethernet Switch
- Dual Redundant, Wide Power Input: +5 V to +30 VDC
- Low Power Consumption: 3.6 W Max
- Operating Temperature Rating: -40 °C to +80 °C / -40 °F to +176 °F
- DIN rail mountable
Technical Specifications
Ethernet
| Ethernet Ports | 4 |
| Ethernet Speed | 10/100/1000 Gigabit Ethernet |
SFP
| SFP Ports | 1 |
| SFP Speed | 1000BASE-X |
Power
| Power Input | 5V - 30V DC input, reverse polarity protected |
| PoE Power Budget | NA |
General
| Operating Temperature Range | -40 °C to +80 °C / -40 °F to +176 °F |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C / -40 °F to +185 °F |
| Form Factor | DIN rail mounted |
| Power Consumption | 3.6W Max: 720mA@+5VDC/120mA@+30VDC |
| Product Weight | 0.109 kg, 3.84 ounces |
| Product Dimensions | 99x95x22 mm, 3.9x3.7x0.9 inches |
| Packaged Weight | 0.204 kg, 7.19 ounces |
| Packaged Dimensions | 160x135x49 mm, 6.3x5.3x1.9 inches |
| GTIN (barcode) | 837324005004 |
Interface
| Ethernet | Ethernet Interface takes advantage of a companies pre-existing infrastructure, allowing you to connect to your Brainboxes device over the local network, or from across the world. |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.