SW-535
Industrial 5 Port PoE+ Gigabit Ethernet Switch

Description
Industrial Compact 5 Port PoE+ Gigabit Ethernet device.
- Simplify industrial setups with streamlined power and automatic PoE, setting the standard for efficient CCTV and Vision Systems.
- Automatic detection of data transmission speed: 10/100/1000 Mbps. Industrial temperature range of -40°C to +70°C (-40°F to 158°F) and dual input redundant power supply.
- Only 22.5mm wide and 94mm deep. Power terminal is removable with numbered pins for easy wiring. Power consumption is optimised based on the status of the link device. No software required.
- Send power and data to remote CCTV cameras, PoE telephones, PoE WiFi access points, NVRs, and more.
- Compatible DIN rail power supply available: PW-301.
Key Features
- 5x Port PoE+ Gigabit Unmanaged Ethernet Switch
- Dual Redundant, Wide Power Input: +44 V to +57 VDC
- Low Power Consumption: 5.5 W Max
- Operating Temperature Rating: -40 °C to +70 °C / -40 °F to +158 °F
- DIN rail mountable
Technical Specifications
Ethernet
| Ethernet Ports | 5 |
| Ethernet Speed | 10/100/1000 Gigabit Ethernet |
| PoE | PoE+ 802.3at Type 2 |
Power
| Power Input | 44V - 57V DC Redundant DC Dual Power Inputs, reverse polarity protected |
| PoE Power Budget | 90W @ 70°C between all 4 PoE ports simultaneously |
General
| Operating Temperature Range | -40°C to +70°C / -40°F to +158°F |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C / -40°F to +185°F |
| Form Factor | DIN rail mounted |
| Power Consumption | 5.5 Watts Max: 96mA@+57VDC |
| Product Weight | 0.137 kg, 4.83 ounces |
| Product Dimensions | 116x99x23 mm, 4.6x3.9x0.9 inches |
| Packaged Weight | 0.24 kg, 8.46 ounces |
| Packaged Dimensions | 160x135x49 mm, 6.3x5.3x1.9 inches |
| GTIN (barcode) | 837324005073 |
| NATO Stock Number | 5930998479326 |
Interface
| PoE Ethernet | 4 Ports of PoE Ethernet and 1 Ethernet Interface takes advantage of a companies pre-existing infrastructure, allowing you to connect to your Brainboxes device over the local network, or from across the world, without the need for added power supplies and generators. |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.