SW-515
Industrial 5 Port Gigabit Ethernet Switch

Description
Compact industrial 5 port Gigabit Ethernet unmanaged switch.
- Galvanically Isolated Ethernet Ports with automatic detection of data transmission speed: 10/100/1000 Mbps. Industrial temperature range of -40°C to +80°C (-40°F to 176°F) and dual input redundant power supply with wide voltage range ensures reliable operation in demanding environments.
- Only 23mm wide and 94mm deep. Power terminal is removable with numbered pins for easy wiring. Power consumption is optimised based on the status of the link device. No software required. Ideal for factory floor, in vehicle and marine applications.
Key Features
- 5x Port Gigabit Unmanaged Ethernet Switch
- Dual Redundant, Wide Power Input: +5 V to +30 VDC
- Low Power Consumption: 3.6 W Max
- Operating Temperature Rating: -40 °C to +80 °C / -40 °F to +176 °F
- DIN rail mountable
Technical Specifications
Ethernet
| Ethernet Ports | 5 |
| Ethernet Speed | 10/100/1000 Gigabit Ethernet |
| PoE | No |
Power
| Power Input | 5V - 30V DC input, reverse polarity protected |
| PoE Power Budget | NA |
General
| Operating Temperature Range | -40 °C to +80 °C / -40 °F to +176 °F |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C / -40 °F to +185 °F |
| Form Factor | DIN rail mounted |
| Power Consumption | 3.6W Max: 720mA@+5VDC/120mA@+30VDC |
| Product Weight | 0.112 kg, 3.95 ounces |
| Product Dimensions | 99x94x23 mm, 3.9x3.7x0.9 inches |
| Packaged Weight | 0.191 kg, 6.74 ounces |
| Packaged Dimensions | 160x135x49 mm, 6.3x5.3x1.9 inches |
| GTIN (barcode) | 837324004281 |
Interface
| Ethernet | Ethernet Interface takes advantage of a companies pre-existing infrastructure, allowing you to connect to your Brainboxes device over the local network, or from across the world. |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.