SW-184
Embedded 1 SFP & 4 Port Gigabit Ethernet Switch

Description
Embedded Industrial Gigabit SFP Ethernet switch.
- Fast, low-cost, future-proof way to deploy long network segments. Connect to a wide variety of fibre optic and copper cable types for high-speed data connection over extended distances.
- Galvanically Isolated Ethernet Ports. Automatic detection of data transmission speed: 10/100/1000 Mbps. Industrial temperature range of -40°C to +80°C (-40°F to 176°F) and dual input redundant power supply with wide voltage range means it can be powered from USB or on the 24V factory floor.
- Power terminal is removable with numbered pins for easy wiring. Power consumption is optimised based on the status of the link device. No software required. Ideal for factory floor, in vehicle and marine applications.
Key Features
- 1x SFP & 4x Gigabit Port Unmanaged Ethernet Switch
- Dual Redundant, Wide Power Input: +5 V to +30 VDC
- Low Power Consumption: 4.2 W Max
- Operating Temperature Rating: -40 °C to +80 °C / -40 °F to +176 °F
- Embeddable
Technical Specifications
Ethernet
| Ethernet Ports | 4 |
| Ethernet Speed | 10/100/1000 Gigabit Ethernet |
SFP
| SFP Ports | 1 |
| SFP Standard | 1000BASE-X |
Power
| Power Input | Unregulated +5 to +30VDC Redundant Dual Power Inputs, Reverse Polarity Protected |
| Power Consumption | 4.2W Max: 900mA @ +5VDC / 140mA @ +30VDC |
General
| Operating Temperature Range | -40°C to +80°C / -40°F to +176°F |
| Storage Temperature | -40°C to +80°C / -40°F to +176°F |
| Humidity | 5 to 95% (Non-Condensing) |
| Form Factor | Embedded |
| Product Weight | 0.072kg / 2.53oz |
| Product Dimensions | 95 x 88.3 x 19.9mm / 3.74 x 3.47 x 0.78in |
| Packaged Weight | 0.152kg / 5.36oz |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49mm / 6.30 x 5.31 x 1.93in |
| GTIN (barcode) | 837324005448 |
| HTS | 8517620000 |
| ECCN | 5A991.b |
| Country of Origin | Made in GB, United Kingdom of Great Britain & Northern Ireland |
Compliance & Approvals
| Industry Approvals | WEEE, RoHS, CE, UKCA |
| Safety (UL) | IEC-62368-1 |
| Company Approvals | ISO9001, ISO14001, Microsoft Certified Gold Partner, AEO (C-TPAT) |
| CAGE | 8QCY6 |
| NCAGE | U0Q96 |
| GSA | 47QTCA23D009X |
| Sustainability | Ecovadis Bronze Medal |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.