SW-135
Embedded Industrial 5 Port PoE+ Gigabit Ethernet Switch

Description
Compact embeddable 5 Port PoE+ Gigabit Ethernet device.
- Simplify industrial setups with streamlined power and automatic PoE, setting the standard for efficient CCTV and Vision Systems.
- Galvanically Isolated Ethernet Ports capable of 10/100/1000 Mbps. Industrial temperature range of -40°C to +70°C (-40°F to 158°F) and dual input redundant power supply with wide voltage range means it can be powered from USB or on the 24V factory floor.
- Power terminal is removable with numbered pins for easy wiring. Power consumption is optimised based on the status of the link device. No software required.
- Send power and data to remote CCTV cameras, PoE telephones, PoE Wifi access points, NVRs, and more.
Key Features
- 5x Port PoE+ Gigabit Unmanaged Ethernet Switch
- Dual Redundant, Wide Power Input: +44 V to +57 VDC
- Low Power Consumption: 5.5 W Max
- Operating Temperature Rating: -40 °C to +70 °C / -40 °F to +158 °F
- Embeddable
Technical Specifications
Ethernet
| Ethernet Ports | 5 |
| Ethernet Speed | 10/100/1000 Gigabit Ethernet |
| PoE | PoE+ 802.3at Type 2 |
Power
| Power Input | 44V - 57V DC Redundant DC Dual Power Inputs, reverse polarity protected |
| PoE Power Budget | 90W @ 70°C between all 4 PoE ports simultaneously |
General
| Operating Temperature Range | -40°C to +70°C / -40°F to +158°F |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C / -40°F to +185°F |
| Form Factor | Embedded |
| Power Consumption | 5.5 Watts Max: 96mA@+57VDC |
| Product Weight | 0.090 kg, 3.17 ounces |
| Product Dimensions | 105 x 86 x 20 mm, 4.1 x 3.3 x 0.7 inches |
| Packaged Weight | 0.162 kg, 5.71 ounces |
| Packaged Dimensions | 160x135x49 mm, 6.3x5.3x1.9 inches |
| GTIN (barcode) | 837324005066 |
| NATO Stock Number | 5930991691576 |
Interface
| PoE Ethernet | 4 Ports of PoE Ethernet and 1 Ethernet Interface takes advantage of a companies pre-existing infrastructure, allowing you to connect to your Brainboxes device over the local network, or from across the world, without the need for added power supplies and generators. |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.