SW-084
Light Industrial 1 SFP & 4 Port Gigabit Ethernet Switch

Description
SFP & Light Industrial Gigabit Ethernet switch.
- Fast, low-cost, future-proof way to deploy long network segments. Connect to a wide variety of fibre optic and copper cable types for high-speed data connection over extended distances.
- Galvanically Isolated Ethernet Ports. Automatic detection of data transmission speed: 10/100/1000 Mbps. Wide temperature range of -10ºC to +60ºC/-14ºF to +140ºF and dual input redundant power supply with wide voltage range means it can be powered from USB or on the 24V factory floor. Power terminal is removable with numbered pins for easy wiring. Power consumption is optimised based on the status of the link device. No software required. Ideal for factory floor, in vehicle and marine applications.
Key Features
- 1x SFP & 4x Gigabit Port Unmanaged Ethernet Switch
- Wide Power Input: +5 V to +30 VDC
- Low Power Consumption: 3.6 W Max
- Operating Temperature Rating: -10 °C to +60 °C / 14 °F to +140 °F
- Wall Mountable or DIN rail mountable with included mounting kit (MK-048)
Technical Specifications
Ethernet
| Ethernet Ports | 4 |
| Ethernet Speed | 10/100/1000 Gigabit Ethernet |
| SFP Ports | 1 |
| SFP Speed | 1000BASE-X |
Power
| Power Input | 5V - 30V DC input, reverse polarity protected |
| PoE Power Budget | NA |
General
| Operating Temperature Range | -10ºC to +60ºC/-14ºF to +140ºF |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C / -40°F to +185°F |
| Form Factor | Wall mount |
| Power Consumption | 3.6W Max: 720mA@+5VDC/120mA@+30VDC |
| Product Weight | 0.276 kg, 9.73 ounces |
| Product Dimensions | 106x102x28 mm, 4.2x4.0x1.1 inches |
| Packaged Weight | 0.353 kg, 12.45 ounces |
| Packaged Dimensions | 160x135x49 mm, 6.3x5.3x1.9 inches |
| GTIN (barcode) | 837324005028 |
Interface
| Ethernet | Ethernet Interface takes advantage of a companies pre-existing infrastructure, allowing you to connect to your Brainboxes device over the local network, or from across the world. |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.