SW-015
Light Industrial 5 Port Gigabit Ethernet Switch Wall Mountable

Description
Compact 5 port Gigabit Ethernet unmanaged switch.
- With data transmission at 1000 Mbs per second; the Gigabit standard provides simultaneous sending and receiving of data at a speed 10 times faster than Fast Ethernet.
- Backwards compatible; the SW-015 can plug into older networks, and connect to devices that are 10Mbs, Fast Ethernet (100Mbs) or Gigabit, whilst detecting the highest common speed between both ends of the connection.
- As with all Ethernet Switches in the SW range – the SW-015 can be powered from +5VDC to +30VDC, and has a wide operating temperature range (-10ºC to +60ºC /-14ºF to +140ºF)
- Connection monitoring automatically powers down devices when not in use for optimum energy efficiency.
- Wall mountable using mounting screw holes, also includes DIN Rail mount accessory (MK-048)
Key Features
- 5x Port Gigabit Unmanaged Ethernet Switch
- Wide Power Input: +5 V to +30 VDC
- Low Power Consumption: 3.6 W Max
- Operating Temperature Rating: -10 °C to +60 °C / 14 °F to +140 °F
- Wall Mountable or DIN rail mountable with included mounting kit (MK-048)
Technical Specifications
Ethernet
| Ethernet Ports | 5 |
| Ethernet Speed | 10/100/1000 Gigabit Ethernet |
| PoE | No |
Power
| Power Input | 5V - 30V DC input, reverse polarity protected |
| PoE Power Budget | NA |
General
| Operating Temperature Range | -10 °C to +60 °C / 14 °F to +140 °F |
| Storage Temperature | -10 °C to +70 °C / +14 °F to +158 °F |
| Form Factor | Wall Mounted |
| Power Consumption | 3.6W Max: 720mA@+5VDC/120mA@+30VDC |
| Product Weight | 0.129 kg, 4.55 ounces |
| Product Dimension | 110x100x30 mm, 4.3x3.9x1.2 inches |
| Packaged Weight | 0.209 kg, 7.37 ounces |
| Packaged Dimension | 160x135x49 mm, 6.3x5.3x1.9 inches |
| GTIN (barcode) | 837324004366 |
Interface
| Ethernet | Ethernet Interface takes advantage of a companies pre-existing infrastructure, allowing you to connect to your Brainboxes device over the local network, or from across the world. |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.