SW-7016
Hardened Industrial 16x 10/100 Ethernet Switch

Description
Hardened Industrial 16x 10/100 Ethernet Switch – enables real-time communication between control units, sensors, and central monitoring systems; streamlining operations to improve efficiency and productivity.
Hardened Industrial 16x 10/100 Ethernet Switch
- 16x Fast Ethernet 10/100 ports provide ample connectivity for expanding industrial automation networks without compromising performance.
- Wide voltage input range (+5V to +30VDC) and dual redundant power inputs ensure reliability and reduce the risk of power outages.
- Hardened industrial design and wide temperature range of -40°C to +80°C (-40°F to 176°F) for reliable operation in challenging environments, minimising the risk of downtime due to environmental factors.
- Includes MK-103 DIN Rail clip for several mounting options: 2 different heights and 180° rotation.
- See other products the same category as SW-7016: Fast Ethernet Switch
Key Features
- Hardened Industrial 16x 10/100 Ethernet Switch
- 16x Port 10/100 Unmanaged Ethernet Switch
- Dual Redundant, Wide Power Input: +5 V to +30 VDC
- Low Power Consumption: 3.8 W Max
- Operating Temperature Rating: -40 °C to +80 °C /-40 °F to +176 °F
- DIN rail mountable with included mounting kit (MK-103)
Technical Specifications
Ethernet
| Ethernet Ports | 16 |
| Ethernet Speed | 10/100 Fast Ethernet |
Power
| Power Input | 5V - 30V DC input, reverse polarity protected |
| PoE Power Budget | NA |
General
| Operating Temperature Range | -40 °C to +80 °C / -40 °F to +176 °F |
| Storage Temperature | -40 °C to +80 °C / -40 °F to +176 °F |
| Form Factor | Hardened Din-Rail Mountable |
| Power Consumption | 3.8 Watts Max: @+5V to +30VDC |
| Product Weight | 0.53 kg, 18.68 ounces |
| Product Dimensions | 158 x 103 x 43 mm, 6.22 x 4.06 x 1.69 inches |
| Packaged Weight | 0.67 kg, 23.63 ounces |
| Packaged Dimensions | 200 x 140 x 80 mm, 7.87 x 5.51 x 3.15 inches |
| GTIN (barcode) | 837324005196 |
Interface
| Ethernet | Ethernet Interface takes advantage of a companies pre-existing infrastructure, allowing you to connect to your Brainboxes device over the local network, or from across the world. |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.