SW-505
Industrial 5 Port 10/100 Ethernet Switch

Description
Industrial Compact Ethernet 5 Port unmanaged switch.
- Galvanically Isolated Ethernet Ports capable of 10/100 Mbps. Industrial temperature range of -40°C to +80°C (-40°F to 176°F) and dual input redundant power supply with wide voltage range ensures reliable operation in demanding environments.
- Only 22.5mm wide and 94mm deep with small footprint case. Power terminal is removable with numbered pins for easy wiring. Power consumption is optimised based on the status of the link device. No software required. Ideal for factory floor, in vehicle and marine applications.
Key Features
- 5x Port 10/100 Unmanaged Ethernet Switch
- Dual Redundant, Wide Power Input: +5 V to +30 VDC
- Low Power Consumption: 1.35 W Max
- Operating Temperature Rating: -40 °C to +80 °C / -40 °F to +176 °F
- DIN rail mountable
- Small Footprint Case, only 22.5 mm wide, 94 mm deep
Technical Specifications
Ethernet
| Ethernet Ports | 5 |
| Ethernet Speed | 10/100 Fast Ethernet |
| PoE | No |
Power
| Power Input | 5V - 30V DC input, reverse polarity protected |
| PoE Power Budget | NA |
General
| Operating Temperature Range | -40 °C to +80 °C / -40 °F to +176 °F |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C / -40 °F to +185 °F |
| Form Factor | DIN rail mounted |
| Power Consumption | 1.35 Watts Max : 260 mAmps@+5VDC/45mAmps@+30VDC |
| Product Weight | 0.115 kg, 4.06 ounces |
| Product Dimensions | 99x94x23 mm, 3.9x3.7x0.9 inches |
| Packaged Weight | 0.199 kg, 7.02 ounces |
| Packaged Dimensions | 160x135x49 mm, 6.3x5.3x1.9 inches |
| GTIN (barcode) | 837324003895 |
Interface
| Ethernet | Ethernet Interface takes advantage of a companies pre-existing infrastructure, allowing you to connect to your Brainboxes device over the local network, or from across the world. |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.