SW-008
Light Industrial 8 Port 10/100 Ethernet Switch Wall Mountable

Description
Light Industrial/Commercial Ethernet 8 Port unmanaged switch. Galvanically Isolated Ports. Power supply with wide voltage range means it can be powered from USB or on the 24V factory floor. Power terminal is removable for easy wiring. Power consumption is optimised based on the status of the link device. No software required. Ideal for factory floor, in vehicle and marine applications. Wall mountable using mounting screw holes, also includes DIN Rail mount accessory (MK-048)
Key Features
- 8x Port 10/100 Unmanaged Ethernet Switch
- Dual Redundant, Wide Power Input: +5 V to +30 VDC
- Low Power Consumption: 1.1 W Max
- Operating Temperature Rating: -10 °C to +60 °C / 14 °F to +140 °F
- Wall Mountable or DIN rail mountable with included mounting kit (MK-048)
Technical Specifications
Ethernet
| Ethernet Ports | 8 |
| Ethernet Speed | 10/100 Fast Ethernet |
| PoE | no |
Power
| Power Input | 5V - 30V DC input, reverse polarity protected |
| PoE Power Budget | NA |
General
| Operating Temperature Range | -10 °C to +60 °C / 14 °F to +140 °F |
| Storage Temperature | -10 °C to +70 °C / +14 °F to +158 °F |
| Form factor | Wall Mounted |
| Power Consumption | 1.1 Watts Max : 220 mAmps@+5VDC/36mAmps@+30VDC |
| Product Weight | 0.129 kg, 4.55 ounces |
| Product Dimensions | 100.8 x 111.2 x 25.8 mm, 4 x 4.4 x 1 inches |
| Packaged Weight | 0.214 kg, 7.54 ounces |
| Packaged Dimension | 160x135x49 mm, 6.3x5.3x1.9 inches |
| GTIN (barcode) | 837324004373 |
Interface
| Ethernet | Ethernet Interface takes advantage of a companies pre-existing infrastructure, allowing you to connect to your Brainboxes device over the local network, or from across the world. |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.