SW-005
Light Industrial 5 Port 10/100 Ethernet Switch Wall Mountable

Description
Light Industrial/Commercial Ethernet 5 Port unmanaged switch. Galvanically Isolated Ports. Power supply with wide voltage range means it can be powered from USB or on the 24V factory floor. Power terminal is removable with for easy wiring. Power consumption is optimised based on the status of the link device. No software required. Ideal for factory floor, in vehicle and marine applications. Wall mountable using mounting screw holes, also includes DIN Rail mount accessory (MK-048)
Key Features
- 5x Port 10/100 Unmanaged Ethernet Switch
- Dual Redundant, Wide Power Input: +5 V to +30 VDC
- Low Power Consumption: 1.1 W Max
- Operating Temperature Rating: -10 °C to +60 °C / 14 °F to +140 °F
- Wall Mountable or DIN rail mountable with included mounting kit (MK-048)
Technical Specifications
Power
| Power Input | +5 V to +30 VDC, Reverse Polarity Protected |
| Power Consumption | 1.1 W Max: 220 mA @ +5 VDC / 36 mA @ +30 VDC |
Ethernet
| Ethernet Ports | 5 |
| Ethernet Speed | 10/100 Fast Ethernet |
Environmental
| Operating Temperature | -10 °C to +60 °C / +14 °F to +140 °F |
| Storage Temperature | -10 °C to +70 °C / +14 °F to +158 °F |
| Humidity Rating | 5 to 95% (Non-Condensing) |
Physical
| Form Factor | Wall Mount |
| IP Rating | IP-30 |
| Product Weight | 0.132 kg / 0.291 lbs |
| Product Dimensions | 100.8 x 106.6 x 25.8 mm / 3.96 x 4.19 x 1.01 in |
| Packaged Weight | 0.221 kg / 0.487 lbs |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm / 6.29 x 5.31 x 1.92 in |
Product Compliance
| GTIN | 837324009866 |
| HTS | 8517620000 |
| ECCN | 5A991.b |
Industry, EMC & Immunity Compliance
| General | CE, UKCA, RoHS, REACH, WEEE |
| Ethernet | IEEE 802.3, 802.3u, 802.3x |
| Safety | IEC/EN/BS 62368-1, UL 62368-1 |
| Eurofins MET Safety Listing Number | E112324 |
| EMC | EN/BS 55032, EN/BS 55035 |
| Flammability | UL-94 V0 |
| RoHS | 2015/863/EU, IEC/EN/BS 63000 |
| REACH | (EC)1907/2006 |
| Robustness | EN 60068-2-31 |
Company Compliance
| General | ISO9001, ISO14001, AEO (C-TPAT) |
| CAGE | 8QCY6 |
| NCAGE | U0Q96 |
| GSA | 47QTCA23D009X |
| Sustainabilty | Ecovadis Silver Medal |
| Country of Origin | Made in GB, United Kingdom of Great Britain & Northern Ireland |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.