PW-800
5V 1.2A Power Adapter with 4mm Tip – Multi-Country Retail Pack

Description
Universal 5V DC 1.2A power adapter with 4mm tip terminal connection.
Supplied with interchangeable plug fittings covering 189 countries worldwide. Suitable for Brainboxes ES-246, ES-257, ES-313 and US-346 devices.
Input & Output
- Input voltage: 100-240VAC
- Output: 5V DC, 1.2A
- 4mm tip terminal connector
- Cable length: 1.5m (59 inches)
Global Compatibility
- Multi-country plug adapter (AU / EU / UK / US)
- Covers 189 countries worldwide
- Suitable for ES-246, ES-257, ES-313 and US-346
Compliance & Environmental
- VW-1 Rated
- UL Approved
- CE Approved
- RoHS Compliant
- Operating temperature: 0°C to 40°C (32°F to 104°F)
- Storage temperature: -10°C to 70°C (14°F to 158°F)
Key Features
- 5V DC 1.2A Output
- 4mm Tip Connector
- 100-240VAC Input
- Multi-Country Plug (AU/EU/UK/US)
- 1.5m Cable Length
- UL, CE, RoHS & VW-1 Rated
Technical Specifications
Power Supply
| Input Voltage | 100-240VAC |
| Output Voltage | 5V DC |
| Output Current | 1.2A |
| Connector Type | 4mm Tip Terminal |
| Power Plug | Multi-Country Adapter (AU/EU/UK/US) |
| Cable Length | 1.5m (59 inches) |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C (32°F to 104°F) |
| Storage Temperature | -10°C to 70°C (14°F to 158°F) |
General
| Packaged Weight | 0.33 kg (11.64 oz) |
| Packaged Dimensions | 160 x 140 x 50 mm (6.3 x 5.5 x 1.9 in) |
| GTIN (barcode) | 837324002829 |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.