PW-623
USB Power Cable to 3 Pin Terminal Plug

Description
USB to 3-pin terminal block power cable designed to provide 5V DC power via a 1.8m (6ft) USB connection.
Ideal for powering Brainboxes ED and ES series devices. Enables non-PoE devices to be powered where USB power is available.
Technical Details
- USB to 3-pin terminal block connection
- 5V DC input and output
- 1.8m (6ft) cable length
- RoHS Compliant
- Simple and reliable power delivery
Compatible Devices
- ED-004
- ED-008
- ED-038
- ED-204
- ES-020
- ES-357
- SW-005
Key Features
- USB to 3-Pin Terminal Block
- 5V DC Power Cable
- 1.8m / 6ft Length
- For ED & ES Series Devices
- RoHS Compliant
- Enables Non-PoE Device Powering
Technical Specifications
Power
| Input Voltage | 5V DC (USB) |
| Output Voltage | 5V DC |
| Connector Type | USB to 3-Pin Terminal Block |
| Cable Length | 1.8m (6ft) |
General
| Product Weight | 0.10 kg (3.56 oz) |
| Product Dimensions | 95 x 30 x 20 mm (3.7 x 1.2 x 0.8 in) |
| Packaged Weight | 0.15 kg (5.29 oz) |
| Packaged Dimensions | 160 x 140 x 50 mm (6.3 x 5.5 x 1.9 in) |
| GTIN (barcode) | 837324003758 |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.