PW-400
12V 1.5A Multi-Country Power Adapter with Terminal Tails

Description
Universal 12V DC 1.5A power adapter supplied with interchangeable plug fittings for worldwide use.
Includes two terminal tails and is suitable for Brainboxes BB-400 Smart Controller. Plug fittings cover 189 countries including EU, USA, UK and Australia.
Input & Output
- Input voltage: 100-240VAC
- Output: 12V DC, 1.5A
- Cable length: 1.4m (55 inches)
- Includes 2 terminal tails
Global Compatibility
- Multi-country plug adapter (AU / EU / UK / US)
- Covers 189 countries worldwide
- Suitable for Brainboxes BB-400 Smart Controller
Compliance & Environmental
- UL Approved
- CE Approved
- RoHS Compliant
- Operating temperature: 0°C to 40°C (32°F to 104°F)
- Storage temperature: -10°C to 70°C (14°F to 158°F)
Key Features
- 12V DC 1.5A Output
- 100-240VAC Input
- Multi-Country Plug (AU/EU/UK/US)
- 1.4m Cable Length
- Includes 2 Terminal Tails
- UL, CE & RoHS Approved
Technical Specifications
Power Supply
| Input Voltage | 100-240VAC |
| Output Voltage | 12V DC |
| Output Current | 1.5A |
| Power Plug | Multi-Country Adapter (AU/EU/UK/US) |
| Cable Length | 1.4m (55 inches) |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C (32°F to 104°F) |
| Storage Temperature | -10°C to 70°C (14°F to 158°F) |
General
| Packaged Weight | 0.20 kg (7.13 oz) |
| Packaged Dimensions | 145 x 70 x 60 mm |
| GTIN (barcode) | 837324004236 |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.