US-063
USB Type A Plug to Type B Plug Cable – 1m

Description
USB cable featuring a Type A male plug to Type B male plug with a 1000mm length.
Provides reliable USB connectivity for compatible Brainboxes and USB-enabled devices.
Technical Details
- USB Type A Male to USB Type B Male
- 1000mm (1 metre) cable length
- Wired and moulded construction
- Durable and reliable connection
- Compatible with Windows 10 systems
Key Features
- USB Type A to Type B
- 1 Metre Cable
- Male to Male
- Wired & Moulded
- USB 2.0 Compatible
Technical Specifications
Accessory
| Cable Ports | USB Type A Male |
| Cable Connector | USB Type B Male |
| Cable Wired | Yes |
| Cable Moulded | Yes |
| Cable Length | 1000mm |
| Power Consumption | N/A |
Operating System Compatibility
| Operating Systems | Microsoft Windows 10 |
General
| Product Weight | Awaiting |
| Product Dimensions | Awaiting |
| Packaged Weight | 0.035 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | Awaiting |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.