PM-031
PCMCIA 9 Pin Cable

Description
Slimline 15-way PCMCIA card connector to 500mm cable terminating in a male 9 pin D connector.
Designed to provide reliable serial connectivity from PCMCIA cards to standard DB9 RS232 devices.
Technical Details
- 15-way PCMCIA card connector
- Male 9 Pin D (DB9) connector
- 500mm cable length
- Wired and moulded cable construction
- Compact and durable design
Key Features
- PCMCIA to DB9 Cable
- 15 Way D-Sub Connector
- Male 9 Pin D Connector
- 500mm Length
- Wired & Moulded Cable
- Serial Connectivity
Technical Specifications
Accessory
| Cable Ports | 1 x 9 Pin |
| Cable Wired | Yes |
| Cable Moulded | Yes |
| Cable Length | 500mm |
| Cable Connector | 15 Way D-Sub (PCMCIA) |
| Power Consumption | N/A |
General
| Product Weight | Awaiting |
| Product Dimensions | Awaiting |
| Packaged Weight | 0.112 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324002959 |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.