CC-412
Low Profile LPT Printer Port Flylead

Description
Low profile LPT printer port flylead featuring a 25 Pin female D-type connector.
Designed for compact systems, this 300mm fully wired moulded cable connects to a 13x2 (26-way) internal header for parallel printer port expansion.
Technical Details
- Low profile bracket design
- 1x 25 Pin female D connector (LPT)
- 300mm cable length
- 13x2 (26-way) internal header connector
- Fully wired cable
- Moulded cable construction
Key Features
- Low Profile LPT Flylead
- 25 Pin Female D Connector
- 300mm Cable Length
- 13x2 Header Connection
- Fully Wired
- Compact Design
Technical Specifications
Accessory
| Cable Ports | 1 x 25 Pin |
| Cable Wired | Yes |
| Cable Moulded | Yes |
| Cable Length | 300mm |
| Cable Connector | 13 x 2 Header |
| Power Consumption | N/A |
General
| Product Weight | Awaiting |
| Product Dimensions | Awaiting |
| Packaged Weight | 0.044 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324002621 |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.