CC-095
Lynx Cable 78 Way D to 8x25 Pin

Description
High density Lynx breakout cable featuring a 78 Way D-type connector to 8x 25 Pin (DB25) connectors.
Designed for 8-port PCI serial cards, delivering reliable multi-port RS232 connectivity through a 1000mm fully wired moulded cable.
Technical Details
- 1x 78 Way D connector
- 8x 25 Pin (DB25) connectors
- 1000mm cable length
- Fully wired cable
- Moulded cable construction
- Suitable for 8-port PCI serial cards
Key Features
- 78 Way D to 8x DB25
- 8 Port Serial Breakout Cable
- 1000mm Length
- Fully Wired
- Moulded Cable Design
- Industrial Grade Build
Technical Specifications
Accessory
| Cable Ports | 1 x 78 Pin |
| Cable Wired | Yes |
| Cable Moulded | Yes |
| Cable Length | 1000mm |
| Cable Connector | 8 x 25 Pin |
| Power Consumption | N/A |
General
| Product Weight | Awaiting |
| Product Dimensions | Awaiting |
| Packaged Weight | 0.877 kg |
| Packaged Dimensions | 300 x 135 x 80 mm |
| GTIN (barcode) | 837324003024 |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.