CC-027
Standard Bracket 9 Pin Serial Flylead

Description
Standard bracket 9 Pin serial flylead designed to provide an additional DB9 serial port connection from a motherboard or expansion card header.
Features a 300mm moulded cable with 5x2 header connector, ideal for extending internal serial headers to an external bracket-mounted DB9 port.
Technical Details
- 1x DB9 (9 Pin) serial port
- 5x2 internal header connector
- 300mm cable length
- Fully wired serial connection
- Moulded cable design
- Standard expansion slot bracket
Key Features
- Standard DB9 Serial Flylead
- 300mm Cable Length
- 5x2 Header Connector
- Fully Wired
- Moulded Cable
- Expansion Slot Bracket
Technical Specifications
Accessory
| Cable Ports | 1 x 9 Pin |
| Cable Wired | Yes |
| Cable Moulded | Yes |
| Cable Length | 300mm |
| Cable Connector | 5 x 2 Header |
| Power Consumption | N/A |
General
| Product Weight | Awaiting |
| Product Dimensions | Awaiting |
| Packaged Weight | 0.035 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | Awaiting |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.