VX-056
ExpressCard 54mm Spacer

Description
ExpressCard spacer designed to securely fit 34mm ExpressCards into wider 54mm ExpressCard slots.
Ensures a firm and stable connection, allowing compatibility with any Brainboxes 34mm ExpressCard regardless of laptop slot size.
Technical Details
- Compatible with all Brainboxes 34mm ExpressCards
- Suitable for use in any 54mm ExpressCard slot
- Provides secure and stable card fitment
- Lightweight and simple to install
Key Features
- 34mm to 54mm ExpressCard Spacer
- Secure Fit
- Lightweight Design
- Easy Installation
- Compatible with Brainboxes ExpressCards
Technical Specifications
Accessory
| Compatibility | Fits all Brainboxes 34mm ExpressCards |
| Suitability | Suitable for use in any 54mm slot |
| Power Consumption | None |
Operating System Compatibility
| Operating Systems | Microsoft Windows 10 |
General
| Product Weight | Awaiting |
| Product Dimensions | Awaiting |
| Packaged Weight | 0.041 kg |
| Packaged Dimensions | 160 x 135 x 49 mm |
| GTIN (barcode) | 837324002454 |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.