MK-588
6 Pack ED-5XX / ES-5XX 5-Way 3.5mm Pitch Pluggable Blocks (Retail Pack)

Description
Retail pack containing six coloured 5-way 3.5mm pitch pluggable PCB connector blocks.
Designed for ED-5XX and ES-5XX devices, featuring individually numbered pins and secure screw connections with tension sleeves for simplified wiring.
Technical Details
- 6 coloured PCB pluggable connectors
- 5-way 3.5mm pitch terminal blocks
- Individually numbered pins for easy wiring
- Screw connections with tension sleeve
- Designed for ED-5XX and ES-5XX devices
- Retail pack
Key Features
- 6 Pack Terminal Blocks
- 5-Way 3.5mm Pitch
- Numbered Pins
- Screw Terminal with Tension Sleeve
- For ED-5XX / ES-5XX
- Retail Pack
Technical Specifications
Accessory
| Connector Type | 5-Way Pluggable Terminal Block |
| Pitch | 3.5mm |
| Pack Quantity | 6 |
| Pin Identification | Individually Numbered |
| Connection Type | Screw with Tension Sleeve |
| Power Consumption | 0 |
General
| Product Weight | Awaiting |
| Product Dimensions | Awaiting |
| Packaged Weight | 0.038 kg |
| Packaged Dimensions | 125 x 120 x 20 mm |
| GTIN (barcode) | 837324004335 |
Resources
Make an Enquiry
For any information about this product, services, or solutions, please contact us.